Wsparcie finansowe

REGIONALNY FUNDUSZ FILMOWY POZNAŃ prowadzony przez Poznan Film Commission ma na celu finansowe wspieranie produkcji filmowej i telewizyjnej związanej z Poznaniem poprzez tematykę, twórców, a przede wszystkim miejsce realizacji lub udział mieszkańców i instytucji tutaj działających. Po dofinansowanie zgłaszać się mogą twórcy projektów filmów fabularnych pełno i krótkometrażowych, dokumentalnych, animowanych na różnych etapach produkcji. Fundusz finansuje koszty związane z produkcją poniesione w roku, którego dotyczy dana edycja lub późniejszym, jeśli mówi o tym umowa między beneficjentem środków a Estradą Poznańską - operatorem.

Dotychczas fundusz filmowy w Poznaniu wsparł kilkadziesiąt projektów, które mogliśmy oglądać na dużym ekranie (m.in. „Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa” w reżyserii Wiktora Skrzyneckiego, "W Spirali" Konrada Aksinowicza oraz szereg ciekawych dokumentów i filmów animowanych („Jak szukaliśmy Lailoni” – zrealizowany przez poznańskie TV Studio Filmów Animowanych, który otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu animowanego podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „ALE KINO" czy dokument „Pod opieką operacyjną” o śmierci Piotra Majchrzaka w reżyserii Anny Piasek-Bosackiej. Z kolei “Komeda, Komeda...", dokument biograficzny o poznańskim kompozytorze trafił wraz nową edycją “Dziecka Rosemary” Romana Polańskiego na rynek amerykański – do USA i Kanady).

W minionych latach fundusz wspierał głównie filmy krótkometrażowe fabularne, takie jak: "Deer Boy" w reżyserii Katarzyny Gondek, który z sukcesem odbywa podróż po festiwalach międzynarodowych a obecnie widzowie w USA mogą oglądać go za pomocą platformy Amazon. Innym tytułem jest "Na drodze" w reż. Bartosza Nowackiego, gdzie w roli głównej wystąpiła nagrodzona Złotym Orłem Magdalena Boczarska. Film ten obecnie dystrybuowany jest na platformie Canal+ i miał już ponad 105 emisji. Z kolei horror Błażej Kujawy pt" BIES" miał swoją dystrybucję

W 2019 r. widzowie mogą obejrzeć pełnometrażową fabułę dla dzieci o tytule "Eddie i Łowcy z Oblivio". To drugi po wspomnianym filmie "Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa" film dla młodego widza wsparty ze środków Regionalnego Funduszu Filmowego Poznań.

Regionalny Fundusz Filmowy Poznań (w latach 2008-2011 znany jako Wielkopolski Fundusz Filmowy) działa nieprzerwanie w strukturach Estrady Poznańskiej – instytucji kultury miasta Poznania od 2008 roku. W roku 2019 r. odbędzie się XII jego edycja i tym samym jest jednym z 3 najstarszych funduszy w Polsce.

Informacje o terminach naboru a także niezbędne dokumenty do złożenia wniosku znajdują się tutaj.

Wysokość puli środków na dany rok publikowana jest na początku roku w komunikacie.


Osoba kontaktowa:


Michał Ferlak

tel. +48 61 8528833 ext. 48

m.ferlak@poznanfilmcommission.pl